Kontejnerové vozy Sggmrss

Last updated on 16. 11. 2021

Po dlouhém čase jsem se dokopal k dokončení další dávky modelů, která se rozpracovaná povalovala v krabici bezmála rok. Ono taky je rozdíl stavět vůz jeden, nebo (spolu s dalšími) jedenáct… No nic, je hotovo, tak se můžu podělit o zážitky. Tento článek se bude zabývat stavbou a vylepšeními kontejnerového „dvojčete“ řady Sggmrss ze stavebnice Malé železnice, který je v provozu u několika dopravců.

„Hrubá stavba“ modelu proběhla víceméně podle Rosťopišova popisu na MojeTT, tedy s úpravou výšky bočnic, oproti tomu jsem ale doplnil další vylepšení, která vůz posunují zas o kus dál:

– doplněný čelník vozu
– nárazníky odpovídajícího tvaru
– madla pro posunovače včetně jejich držáku
– maketa spřáhlového ústrojí
– konzoly pro kotvičky
– ochranný oblouk kolem konzol
– snížení výšky uložení na podvozcích
– přestavovače brzd
– brzdové ústrojí odpovídajícího tvaru a rozsahu
– schůdky
– podpory pro zvedání vozu u středního podvozku
– krycí plechy kloubu, více odpovídající skutečnosti

No, nebylo toho málo. Většina úprav je asi jasná na první pohled z fotek, případně porovnáním s výkresem či fotografií skutečného vozu. Pro informaci doplním k uvedeným bodům krátký popis.

Snížený čelník

Původní čelo vozu musí nejprve přijít snížit ze spodní strany asi o 0,5 mm, otvor pro původní modelové spřáhlo tmelit nemusíme, hodí se nám, i na skutečném voze je v těchto místech „díra“.

Nový čelník i s imitací uložení spřáhla

Čelník ve stavebnici nepochopitelně chybí, přitom má přesahovat bočnice vozu (v tomto měřítku) o cca 2,5 mm na každou stranu, což není v modelu zanedbatelné. Vyrobil jsem jej ze dvou polovin, jako ve skutečnosti, s otvorem na hák uprostřed. 

Nárazníky, dodávané ve stavebnici, jsou značně hrubé, nepřesné a výlisek neodpovídá současným požadavkům. Mnoho modelářů je proto nahrazuje jinými, ovšem zhusta také neodpovídajícími. Tvar se zaoblenými boky a rovnými vodorovnými hranami (klasika ČSD) se na moderních vozech nepoužívá, správně má být horní (a někdy dolní) hrana oblá, boky svislé. Řešení je ale snadné a původní nárazníky skvěle poslouží. 

Nejprve je oddělím i s částí rámečku, abych je měl za co držet. Původní talíř nárazníku zbrousím z čela do tenké oblé vrstvičky a pak opatrně zabrousím nejprve boky a pak i vrchní a spodní hranu do požadovaného tvaru. Zbytek nárazníku jen začistím a mám přesně to, co potřebuji. Na vše stačí pilník a jemný smirek.

Na čelník jsem nalepil originální podkladnice pod nárazníky, držáky koncových tabulek (Viaflexů), doplnil leptanou stupačku a kousek bužírky, do které jsem zasunul madlo, naohýbané z drátu 0,3 mm. V provozu je madlo obvykle sklopené, stačí tedy ohnout a zasadit. 

Spřáhlové ústrojí je už v nových stavebnicích Malé železnice vyřešeno z papíru, já si naohýbal destičku síly 0,13 mm a z ohnutého „L-profilu“ vyřízl tenké pásky, zkosil jim hrany a nalepil na čelník. Mezi pásky přišel zasadit hák, získaný z rámečku doplňků k rychlíkovým vozům Tillig. Brzdové hadice by také šly dodat, kolidovaly by však se spřáhlem, proto jsem je vynechal.

Detail kotvičky a ochranné trubky

Konzoly pro kotvičky i s ochranným obloukem ve stavebnici najdete, ale z papíru. Vzhledem k exponovanému umístění jsem konzoly slepil ze dvou vrstev plastové destičky (i ve skutečnosti vrchní polovina konzoly přesahuje více ven a drží na ní kotvička), nalepil leptanou kotvičku ze sortimentu HekTTor (zde vhodnější, než ta od Detailu) a ochranný oblouk ohnul ze struny. Oblouk projde po hraně konzoly nad kotvičkou.

Výšku podvozků jsem snížil vynecháním jedné podložky, u středního podvozku jsem v souvislosti s tím zúžil horní část „T“ opěrek, které se dostávaly do kolize s kloubem. Je potřeba jen zkontrolovat otáčení podvozků, bočnice jsem podobně jako kolega Rosťopiš lehce vybrousil z vnitřní strany.

Bočnice

Přestavovače brzd jsou klasika, kousek destičky a páčka z drátku.

Spodek vozu

Chybně vyřešené brzdové ústrojí reklamoval i Rosťopiš, vyřešil jsem jej obdobně jako on. Vzduchojemy jsou „vyšoulané“ z tmelu a obroušené do tvaru, brzdové válce z plastové kulatiny (licí rámeček), proložené tenkou destičkou, pákoví přeskládané původní papírové a nakonec doplněno něco drátků, imitujících potrubí. Výkres vozu napoví víc.

Střední podvozek

Na voze musí být schůdky, po řadě pokusů vznikly takto: ze žebříku HekTTor velikost H0 ustřihněte 4 oka, horní dvě příčky vyštípněte, přečnívající bočnice naohýbejte do „smyčky“. Ze žebříku velikosti TT ustřihněte 2 oka a upravte na tvar písmene F. To pak svislou částí nalepte/připájejte kolmo na připravené schůdky a oběma trny zasaďte do předvrtaných otvorů v bočnici. Celé schůdky lze ovšem řešit i jinak – je to ideální tip pro výrobce leptaných doplňků. Pozor na rozdíly mezi typy vozů.

U středního podvozku chybí klíny pro zvedání vozu, jako materiál opět posloužila destička ze stavebnice, zkosená do tvaru a podložená zespodu tenkým papírem.

Přechodové plechy

Krycí plechy kloubu jsou poslední významnou úpravou. Podle skutečných plechů (ovšem pozor, liší se opět dle výrobce vozu) jsem vymyslel přibližně odpovídající tvar. Materiálem byl tenký fotopapír (aby se netřepil), napuštěný řídkým vteřinovým lepidlem. 

Detail - plechy, schůdky, klíny

Skutečnosti se vzhledem k nemodelově široké mezeře mezi články vozu a vzhledem k většímu úhlu natáčení nemůžeme držet striktně, takže se jedná o použitelný kompromis. Na jedné polovině vozu je uložení podlepeno tenkým proužkem silnějšího papíru kvůli získání výškového rozdílu.

Celek shora

Takto to vypadá celé – sestava je delší, než rychlíkový vůz, opravdu je to pěkný kousek. Průhledný rám dodává vozu na atraktivitě, spousta doplňků a různých výčnělků model oživuje.

Celek s kontejnery

Vozy jezdí naložené – zde originální kontejnery ze stavebnice.

Lakování dílů

Jdeme do lakovny – jak jsem zmínil nahoře, stavěl jsem současně více vozů (3x Sggmrss, 3x Kils, 2x Es, k tomu 6x kontejner), no, bylo co dělat…

Sggmrss ČD

Výsledek ovšem stojí za to!

Sggmrss AAE

Protože těchto i podobných vozů jezdí značné množství, chtěl jsem mít i jinou než hnědou variantu. Rozhodl jsem se pro světle šedý vůz z majetku AAE Cargo a podle fotek si navrhl odpovídající obtisky, včetně šrafování na boční strany konzol kotviček, které jsem pak využil i u vozu v barvách ČD Cargo. 

Doplněno: na četné žádosti modelářů jsem se dohodl s kolegou a obtisky (včetně návodu k umístění) jsou od září 2014 k dostání na e-shopu známých stránek MojeTT.

Detail jedné poloviny

Detail středu vozu

Zatím vidíte vozy ve stavu “ z lakovny“, ale budu je patinovat, čímž se ovšem ten šedý značně přiblíží svým dvěma hnědým bratrům. Proč jsem to chtěl mít jeden jiný?

Naložený kontejner

Na kontejnery jsem použil skvělé Rosťopišovy obtisky (které nyní najdete také na e-shopu MojeTT) – jejich nanášení na vlnitý povrch kontejneru si ale žádá mistry, což já rozhodně nejsem, takže se na ně prosím nedívejte. Třeba se mi to příště povede…

Proedení ČD ve stanici

A pohled do provozu, s naloženými kontejnery.

Detail kontejneru na voze

Detail střední části vozu s nákladem

Spojené vozy

Výše uvedené fotky ukazují, jak dopadly různé technologické celky. Verze ČD-C je patinovaná jen minimálně, i kontejnery jsou spíš „umyté“, jak tráví dlouhou dobu na moři.

Verze AAE Cargo ve stanici

Německý kolega ale vypadá tak, jak světlý vůz zákonitě dopadne. Ty světlé fleky na bočnici vznikají tehdy, když je potřeba upravit popis – dílny jen přetřou příslušnou část okolo nápisu, rozhodně se s tím nemažou. 

Přetřené nápisy

Přetřené nápisy na voze

No prostě krasavec. Kdo nevěří, podívá se zde do galerie – podobných kousků tam najde tuny.

Průjezd vlaku stanicí

Na závěr jedna „rychlovka“ z průjezdu stanicí, tím se s Vámi loučíme a děkujeme za pozornost!

Zlámalík Autor článku:

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *