Úprava výhybky EW1

Last updated on 19. 6. 2020

Asi každý příznivce velikosti TT se setkal s výhybkami EW1 a asi každý se s nimi vyvztekal – zastavující se vozidla, nemodelový vzhled otočných jazyků… Ale protože ne vždy se dá použít jiný (tzn. delší) typ výhybky, pustil jsem se do úpravy na její „celokovové“ provedení, ovšem s cílem nahradit nejen srdcovku, ale celé jazyky za pružné. Jde to, a funguje.

Věřím, že nejsem sám, kdo něco podobného provedl, zatím jsem ale nikde nenašel popis, tak si dovolím být první. Třeba nebudu průkopníkem slepých cest 🙂

Nejprve klasicky vyfrézujeme plast srdcovky, pokud možno si zachovejte nepoškozené imitace šroubů, ale musí se sebrat vše až do roviny paty kolejnice.

Protože jazyky vytvoříme z kolejnice, budou vyšší, než původní (a než skutečné) a musíme tedy odebrat i kluzné stoličky u špic jazyků – to pokud možno přesně, čím hladší bude plocha, tím lehčeji budou jazyky chodit, a to potřebujeme. Neberte si z mojí fotky moc příklad 🙂

Z kusu kolejnice (já jsem použil pruty od p. Litomyského, které jsou štíhlejší, ale asi by to šlo i z Tilligu, tyto profily jsou zase pružnější) vytvarujeme jazyky. Měly by končit nad pražcem, nebo těsně za, podívejte se na fotky skutečných výhybek. Z vnější strany zbrousíme vnější polovinu paty asi na délku pěti pražců, z vnitřní strany patu necháme. Do špice jazyka, v místě, kde je táhlo přestavníku, zabrousíme do vnitřní strany paty drážku pro ovládací trn – ten je součástí takové menší vychytávky, která se třeba bude líbit – viz dále.

Ještě jsem nařízl patu z obou boků v místě bývalého otočného bodu pro zlepšení pružnosti. Na straně srdcovky nařezávám a ohýbám kolejnici v místech pražců, zářez je pak tmavý a vypadá to, jako by tam byl šroub zachovaný.Vyrobíme křídlové kolejnice a zbrousíme k sobě.

Dále musíme upravit opornice – tedy vnější kolejnice. Tím, že jazyky jsou na celou výšku, narážely by nám do paty opornic a nechtěly by dolehnout – tak jen o kousek prodloužíme odebrání půlky paty.

Teď přijde ta věc. Z kusu drátu (já jsem použil mosazný o průměru 0,8 mm) vytvarujeme L, vložíme ho podél paty vnitřní strany jazyka a zapájíme. Můžete dát i víc cínu, nebude to na škodu. Konec drátu by měl kousek přesahovat přes špici jazyka (já vím, že na fotce to není, proto píšu, že by měl).

Drát pak zabrousíme z čela do roviny s jazykem a z horní strany do tvaru půlžlábku  tak, že vznikne onen typický tvar špice jazyka opravdové výhybky. Délku volného konce drátu upravíme tak, aby nepřesahoval přes ovládací táhlo – budeme muset totiž jazyk navléct do pražcového lože a to se neobejde bez jeho jistého ohnutí. Ale je to plast, to se srovná.

Bylo by sice hezké takto nasimulovat tvar rozšířené paty jazyka po celé délce, ale to bychom s ním nepohnuli.

Teď už jen v původním táhle vyznačíme a vyvrtáme polohy děr pro ovládací trny. Pozor, jelikož jsou jazyky pružné a vytvarované do oblouku, nechte si vždy dostatečnou mezeru mezi jazykem a opornicí, aby vám vozidla nezpůsobovala zkraty. Já jsem nastavil posuv asi na 2,5 mm. Jakmile se to povede, můžeme vše složit a kolejnice do pražců opatrně zalepit.

Výsledek je myslím přijatelný – výhybka vypadá o 100 % líp, vedle EW2 působí jako kolegyně a ne jako hračka. Přitom vozidla projíždějí hladce, bez přerušení sběru proudu. Že se budou jazyky a srdcovka muset přepínat mikrospínačem nebo pomocí kontaktů přestavníku, je jasné. Máme vlastně kratší EW2.

Na mnoho míst je i přes svůj diskutabilní poloměr výhybka dobrá, já jsem ji použil na manipulační kolej a na koleje do depa. Přitom ve srovnání se zbytkem kolejiva „nekazí dojem“ a hned jsme o kus dál ve vzhledu a i funkci.

Ovládání už si udělá každý podle svého, já jsem zkoušel na „předprodukčním vzorku“ s jinak řešenými jazyky (byly více zbroušené, viz fotka níže) i paměťový drátek a ani při jeho aktivní délce cca 10 cm nebyl s přestavováním problém. Nyní mám na kolejišti tři tyto výhybky ovládané mechanicky „brkem“ zespodu a fungují také dobře.

Takže frézku a vzhůru do toho!

P.S.: zjistil jsem, že stejný nápad má na svém webu i kolega Zugi – jen s lépe řešeným táhlem přestavníku. Oba jazyky jsou napružené (dovnitř či ven) a táhlo tedy pohybuje jen jedním z nich, zatímco druhý vyrábí protitlak (protitah).

P.S.2: po uvedení výhybek fy Kühn ztrácí uvedená činnost smysl.

P.S.3: došel jsem (nutně) k poznání, že tak ostré výhybky nemají smysl vůbec a po úpravě tří kusů, které slouží u depa a u skladu, jsem na zbytek kolejiště nakoupil EW2.

© 2011 Jiří Zlámal. Psáno pro web Trainmania – https://www.trainmania.info/udelatka/38-uprava_vyhybek_ew1.pdf

Zlámalík Autor článku:

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.