Digitalizace Rosniček

Tento článek volně navazuje na předchozí zážitky z rekonstrukce dvou starších strojů nazvané Rosničkové šílenství, vřele doporučuji jejich prostudování 🙂

Doba si žádá digitál – ale co do té mašiny dostat, když tam není místo? Variantu „vrabčí hnízdo“ s nějakým dekodérem a LED na drátcích nepreferuju, něco jsem ale našel – dekodér slovenského výrobce PeLi, vyrobený přímo na míru nové verzi modelu od Tilliga. Následující krátký popis ukáže, jak na to.
 

Skončili jsme někde asi tady – analogový pojezd, samodomo LED světla:

Výrobce slibuje téměř zázrak – dekodér, který se „jen vloží“, nic se nepájí a jezdí se! Nutno uznat, že řešení je to velice chytré, využívá patici dekodéru na modelu a je opravdu přesně přizpůsobené pro snadnou vestavbu. Toto koupíte:

Na destičce jsou čtyři piny pro zasunutí do patice, dvě pájecí plošky pro osvětlení kabiny a dvě čelní desky s LED v místech reflektorů.  Vestavbu detailně popisuje návod na stránkách výrobce. Čelní desky jsou dost natěsno a je lepší přece jen závaží trochu zkrátit – na nových modelech asi postačí jen dle návodu, já mám ale na novém pojezdu 40 let starou kastli Zeuke a v ní zalepená různá madla, takže vnitřní prostor je o něco těsnější, než u nových modelů. Nevadí – závaží tedy ven a pokus o vložení:

Na první pokus to vypadá dobře. Jdeme skládat dál:

Fotky výše jsou už po odbroušení závaží. Čelní desky drží na tenké oboustranné pásce, aby neodstávaly. Protože jsem závaží zkrátil, musel jsem „navarhánkovat“ i spojovací kablík:

Vnitřek skříně dostal „co proto“ aby nic nevyčnívalo. Barevné nánosy prozrazují dlouhou historii stroje…

Vše se ale povedlo a tak jsem mohl přistoupit k finálnímu sestavení:

LED pro osvětlení kabiny se zapojuje přímo na pájecí plošky, omezovací odpor je už obsažen na desce dekodéru. Já jsem pro tento účel využil kousek původní desky s čelním osvětlením.

Vsuvka – power pack. Měl jsem za to, že se kondenzátor pro překlenutí výpadků k tomuto dekodéru zapojit nedá, ale napsal jsem výrobci a ono to prý jde. Ze spodní strany desky jsou dvě pájecí plošky, ta blíž k čelu je mínus, ta blíž ke středu desky plus:

Sem tedy zapojíte kondenzátor, doporučená kapacita – ehm, no, 1000 uF na 20 V do této mašiny nedáte, tak aspoň něco.

V podvozku je místo uprostřed, vývody kondenzátoru jsou vyvedené žlábkem v závaží až nahoru do vybrání v závaží, odtud pokračuje modrý a bílý drát do dekodéru.

Zkušenost – 100 uF je málo. Málo pro motor, světla vydrží asi vteřinu. Ale závaží jsem obětovat nechtěl.

Drobnost nakonec – LED v dekodéru jsou bílé, pro získání „žárovkové“ barvy světla jsem otvory přelepil maskovací páskou. Pak to má správný šmrnc.

A tím je hotovo. Model jsem posadil na koleje a na první pokus se choval přesně, jak je v návodu popsáno!

Jednotlivá světla jdou zapínat pomocí funkčních tlačítek v několika konfiguracích, komu se to nelíbí, nastaví si vlastní. Pozičky zvlášť, horní reflektor zvlášť, konce zvlášť…

A na výběr je několik verzí přechodu mezi kombinacemi (pohasnutí, pauza, rozsvícení) a způsobů rozsvěcení světla v kabině. V návodu je vše popsáno. Jediné dvě změny jsem udělal u posunovacího režimu a stavu „obsazené hnací vozidlo“. V původní verzi je v případě posunu rozsvěceno jedno světlo na každé straně, což možná platilo dřív, ale teď jsme v současnosti a potřebujeme to jinak.

Změna je snadná:
CV103 nastavit na 15 (tlačítkem F3 se aktivuje Posun vč. redukce rychlostí a rozsvítí se všechny čtyři pozičky)
CV104 nastavit na 6 (tlačítkem F4 se aktivuje „obsazené hnací vozidlo“ a svítí vždy pravá pozička).

Pak už klidně můžeme vozidlo odstavit a strojvedoucí si může v kabině rozsvítit…

Ukázka montáže a svícení v originální konfiguraci ve videu výrobce: https://youtu.be/47hlcyCFwic

10.1.2019
Když říkám, že brzy, tak brzy. Dorazil mi druhý dekodér a nastala ta pravá modelařina. Tato druhá rosnička má původní pojezd Zeuke se závažím pod nápravami a poté, co jsem motor vyměnil za Mashimu 1015, je nahoře volno. Tady žádná patice není a není ani na co dekodér upevnit, musíme si pomoct sami. Nejprve jsem odpájel piny a namísto nich připájel drátky. Na fotce níže zleva: pájecí plošky pro LED osvětlení kabiny (+ a -), oranžová a šedá pro motor, červená a černá přívod z kolejí. 

Sem se vešlo celkem šest tantalových SMD kondenzátorů po 100 uF, připojeny jsou na plošky dle popisu výše.

Takhle je to celé složeno, dekodér drží opřený o čelní desku s LED, kde je to lehce přilepené a na kondenzátorech, podlepených oboustrannou páskou nahoře i dole. Opět přibyla LED do kabiny strojvedoucího.

Druhá strana taky jen nalepená.

A tím je hotovo!

Obě Rosničky se můžou zapojit do činné služby a současně plně vyhovět předpisům.

Zlámalík Autor článku:

2 komentářů

 1. Miloslav Pokorný
  19. 7. 2020
  Odpovědět

  Dobrý den,
  Super článek. Mohu poprosit o rozměry ozubenych koleček? Děkuji.
  M. Pokorný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *