Část první – zhotovení panelu

Last updated on 26. 6. 2020

Začínáme krátký seriál o tom, jak se dá zhotovit panel pro kolejiště. Koncepce vycházela z požadavku, aby se jednotlivé díly (segmenty) vešly do skříňky, kterou můžu doma instalovat, mohly se spojovat na zemi buď spolu navzájem (něco jako unifikované moduly), nebo aby (než to vše vznikne) se na ně dala navázat volně položená kolej s podložím pro „hraní si“ na zemi.

Protože první sestava vypadala asi takto a počítala s původními kolejemi BTTB (foceno 8. 3. 2010):

Takže základ byl dán. Stanici jsem nakonec rozšířil o jednu dopravní kolej na straně u budovy a měl požadavek, že se přitom vše musí vejít na rozměr 34 x 180 cm (sesazeno ze dvou dílů). Původní nápad použít výhybky BTTB byl změněn na Tilligovy EW1, ale skutečností se staly až EW2 a stále si říkám, že jsem udělal dobře. Jen tři výhybky na manipulační koleji zůstaly EW1, ale jsou upravené.

Síla panelu měla zpočátku být co nejmenší – právě pro přechod kolejí na podlahu. Při požadované tuhosti a současně dodržení požadavku, aby domácnost nezbankrotovala, dosáhl kompromis ohledně tloušťky panelu hodnoty 20,5 mm vč. kolejového podloží. Je konec ledna 2011 a začínáme.

Základ je tvořen deskou ze stavební překližky 12 mm, opatřenou otvory pro instalace a kanálky pro kabeláž.

Zde „tunýlky“ v detailu. Toto je vrchní strana – na ni přijde celoplošně nalepit další vrstva z vodovzdorné překližky 4 mm, tvořící plochu pro pokládku kolejí.

Sestava je slepená pružným lepidlem, místy sešroubovaná a dokola obehnaná hliníkovým eloxovaným profilem 20 x 20 x 1,5 mm pro zvýšení tuhosti, dodržení rovinnosti a též pro estetický dojem.

Pohled zespodu:

A shora na místo, kde budou ovladače:

Na horní stranu přišla nalepit sádrokartonářská páska (Houmrův nápad)…

…která přesahuje 0,5 mm nad okraj hliníkového L. Do čela byly následně vloženy konektory Canon (jeden z nich mírně pohyblivě) pro spojení obou půlek stanice.

Na pásku přijdou později položit koleje – zde jen pro kontrolu.

Velký oříšek byly přestavníky – běžně vyráběné motorické se do vymezené tloušťky jednak nevešly, jednak jsem je nechtěl kvůli ceně a jejich vlastnostem. Uvažoval jsem proto o použití paměťového drátku (MemWire). Ovšem „v jednoduchosti je síla“, idea externího ovládacího panelu byla opuštěna a přestavovat budeme ručně. To vezmete takový velký přepínač

…rozeberete ho, zespodu navrtáte do jezdce otvor a protáhnete jej k čelu, do otvoru zalepíte epoxidem drát (zde 0,8 mm)…

…a zas to složíte. Máte mechanický přestavník se dvěma přepínacími kontakty.

Potřebné množství pro vznikající kolejiště.

A v panelu to vypadá takto. Posuvné přepínače jsou pro výhybky, ty menší, páčkové, mají na starosti odpojování staničních kolejí.

A shora. Instalováno v hliníkovém profilu 40 x 10 mm. Přehledné, čisté. Na kraji spojovací konektor Canon pro propojení s vedlejším segmentem širé trati.

Přesně po roce od úvodní fotky (a 6 týdnů od začátku prací) jsou hrubé práce hotové a můžeme se vrhnout na lepení kolejí a zapojování. Pokračování najdete v dalším příspěvku.

Zlámalík Autor článku:

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *