Část pátá – příchod civilizace

Last updated on 25. 9. 2020

V tomto díle se budeme věnovat doplňkům, které z „desky na ježdění“ udělají model skutečného světa. Tedy různým stavbám a stavbičkám, zařízením, figurkám a tak dále. Předem upozorňuju, že se zdaleka nemůžu rovnat kapacitám v oboru. Budu rád, když se časem jejich dokonalosti přiblížím, zatím jsem stále učedník. Ale třeba vás některé detaily zaujmou i přesto.

Změna číslo jedna – oproti minulé části seriálu má stanice definitivní budovu. Její stavba je popsaná v samostatném článku, tak v případě zájmu mrkněte tam. Jen doplnit název.

Z toho, co je na fotce dále – zeleň a nástupištní hrany jsem popsal minule, za zmínku nad stojí námezníky. Jirka Sládek je zhotovil precizně z fotokartónu, já jsem flink, vzal jsem balsu 2×2, seřízl ji shora nožem do „sedlové střechy“, akrylkou natřel na bílo, fixkou napruhoval (každý trochu jinak) a osadil do štěrku. Vydlabat dírku, vsadit, zasypat okolo. Ne moc rovně, vypadalo by to divně. Přetřít špinavou. Hotovo.

Zde je záběr na plochu před budovou – jen je oproti skutečnému vzhledu modelu moc „uklizený“. Budu to muset přefotit. Důležité je mezi pražce manipulační koleje nasypat očekávatelné množství písku a prachu. Plochu nástupišť jsem nepravidelně (ale ne nesmyslně) zaprášil odstíny: vápenec hnědý (okolo kolejí a kde se málo šlape), vápenec šedý (většina plochy) a spilit (hlavní trasy cestujících). Prášil jsem dlouho, semtam zakapával ředěným Sportakrylem. Následně dosypat Purex a drobnou zeleň do míst, kam lidská noha nevkročí. Tato fotka není nic moc, celkem slušné pohledy, focené za denního světla, najdete ve Fotogalerii.

A ještě pohled ze strany pro „civily“. Stříbrná lišta probíhá po celé délce a obsahuje ovladače.

Co ještě chybí – přestavníky výhybek. Složeny z leptu fy Hekttor, pohlídejte si, aby byly správně otočeny vzhledem ke své poloze vůči koleji. Tedy přestavit do nejčastější, či do základní polohy, ne halabala. Závaží blíže srdcovce, výměnové návěstidlo („ta krabička nahoře“) blíže koncům jazyků. Návěstidlo se otáčí o 90 stupňů, za páčku spojenou s táhlem výhybky. Zkuste si to a zorientujte návěstidlo správně.

Spolu s dalšími leptanými doplňky téže provenience – vypadá to dobře, ještě aby se to fakt točilo. To taky jde.

Tady celá manufaktura. Vlevo „čuby“, vpravo nahoře pak stojan na kola, pod ním perfektní lavičky z dílny Pojezdy.eu. Co můžete, nechte do poslední chvíle nějak držet k rámečku leptu – jinak se s tím dost blbě dělá…

A přestavník osazený v terénu, pardon, kolejišti. Doplněn o „bednu“, vzniklou z papíru, napuštěného vteřiňákem (je to „bedna“ i doopravdy, slepená jako krabička, uvnitř je trn k táhlu přestavíku modelového. A zrovna tady je výhybka vyfocená ve špatné poloze… Hlavně, že jsem na to upozorňoval…

V pozadí stojí imitace nádrže na cosi, vzniklá ze starého kotlového vozu Zeuke. Zábradlí je původní, vysekávané z tenoučkého plechu. Nápisy na modelech byly tehdy plastické, aby mohly být potištěné, jejich precizní provedení zaujme i dnes.

Lavičky už slouží lidu, stojan na kola také a má i svoje zákazníky. Plot je 40 let starý Auhagen, přijde vyměnit za subtilnější. Figurky od fy Preisser.

Když k nám přijedou turisté, měli by tu mít potřebné vybavení. Mapa opět z leptu Pojezdy.eu, na ní skutečný výřez z turistické mapy, získané ze serveru mapy.cz. Abychom byli styloví, mapa zachycuje okolí Moravského Krumlova, stejně jako tam svůj vzor našla i staniční budova. Textová část mapy je z jiné fotky, složeno v počítači a vytisknuto na fotopapír. Dole mi ujel nůž a okraj se roztřepil – a já to schválně nechám tak!  Okolo tyčí stojanu roste tráva, ale přímo před mapou a i kousek vedle je vyšlapané místo, lidi přece přijdou až k ní.

U skladištní koleje je umístěn stojan na čuby, druhý takový je u depa.

Pán přichází do trafiky (Veramo) pro ranní tisk a zdraví paní trafikantku…

…já se tím současně loučím a děkuji za pozornost. Věřím, že když nic, zjistili jste, že jsou horší kolejiště než vaše, v lepším případě vám uvedené nápady třeba aspoň trochu poslouží.

To je zatím z mé činnosti vše. Další pokračování přibudou doufám brzy.

Zlámalík Autor článku:

Jeden komentář

  1. Milan
    9. 11. 2020
    Odpovědět

    Moc pěkné počtení 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *